Breathfulness

W wielu metodach samorozwoju, terapii , rebirthingu, arte terapii – wykorzystywany jest oddech przeponowy, lub przeponowo – żebrowy.

Jeżeli chodzicie na jogę, wiecie , że również w pracy z ciałem należy odpowiednio dobierać oddech.

Ma on istotne znaczenie w dotlenieniu całego ciała oraz mózgu, a co za tym idzie – rozjaśnienia myśli ( wtedy kiedy tego potrzebujemy)

Oddech ma nie tylko wartości terapeutyczne, ale również zdrowotne ( dla fizjologii naszego ciała)

Oddechem możemy zatrzymać atak paniki, czy też ochłodzić się, kiedy robi nam się słabo. Możemy zmienić ciśnienie krwi, a także przywrócić jasność umysłu.

Również w medytacji pełni on ogromną rolę.

Dla osób pracujących głosem – trenerów, wykładowców, nauczycieli, terapeutów, a nawet w relacjach między ludzkich – oddech to narzędzie które pomoże ci w doskonałej emisji głosu.

Twój głos, bez prawidłowego oddechu, może „więznąć” w gardle, „szumieć”,

szybko się męczyć.  Ważna jest też intonacja, oraz dykcja! Sposób w jaki mówimy może nam zjednywać klientów, znajomych, lub ich oddalać.

Wiele się słyszy o oddechu przeponowym…ale jak wiele osób umie to wykonać i z tego korzystać? Zdecydowanie za mało mamy uważności oddechowej w codziennym życiu, jak i w pracy.

Czym jest BREATHFULLNES? – jest  to uwaga skierowana na oddech.

Ważne jest, żeby obserwować siebie w różnych sytuacjach i umieć zastosować różnego rodzaju metody, które mogą nam w danej chwili pomóc.

Wiadomym jest, że w momencie napięcia nerwowego, stresie, kłótni czy nawet ekscytacji, powinniśmy dostarczyć do swojego organizmu więcej tlenu, ponieważ jest on w takiej chwili bardziej „ spalany” . A co robi większość osób? Często właśnie zamiera i przestaje oddychać. Wtedy to, zamiast powrócić do pożądanego stanu, kiedy możemy decydować o sobie racjonalnie, zatrzymujemy obieg tlenu. Dlatego tak często mówi się – „ Hej, spokojnie, weź klika wdechów, a zaczniesz znów myśleć”

To jest prawda! Kiedy zaczynamy oddychać przeponowo, tłoczymy tlen do mózgu w większej ilości, i wraca nam racjonalne myślenie.

Warto jest wybrać się do odpowiedniej osoby, która dokładnie pokaże i nauczy oddechu przeponowo – żebrowego, co, jak pokazują moje spotkania na warsztatach, wcale nie jest takie proste.

Oczywiście, umiemy to robić! Już małe dziecko po urodzeniu krzyczy z przepony. Długie lata dzieci oddychają prawidłowo ( oczywiście, jeżeli nie ma jakichś nieprawidłowości np. dzieci niesłyszące)

W czasie naszego życia, zwłaszcza kiedy pojawiają się pierwsze stresy, tremy, brak akceptacji – zaczynamy spłycać oddech. A  potem pojawia się już nawyk oddechu „szczytami” czyli płytko i bez specjalnego zastanawiania się „jak” i „po co”

Dziś chciałabym Was prosić, abyście każdego dnia, chociaż przez tydzień, zwracały uwagę na to, że oddychacie.  Kiedy idziecie rano umyć zęby i stajecie przez lustrem, czy też jadąc autobusem, samochodem.

Powiedz do siebie „ Oddycham! „ i przypatrz się jak to robisz, gdzie ląduje powietrze. Staraj się aby coraz częściej znajdowało się w okolicach pępka i niżej.

W ten sposób , jeżeli oddychasz na co dzień płytko, zaczniesz powoli „przeuczać” swój organizm na oddech pełniejszy i zdrowy. A przecież chcemy być piękne i młode! Dlatego ZŁAP ODDECH !!!!

Marta Kuszakiewicz

 

Dodaj komentarz