Dietetyk czy diet coach?

Pewnie wielu z was zastanawia się, jaka w sumie jest różnica? A różnic jest nawet kilka i to zasadniczych. Dietetyk jest ekspertem w swojej dziedzinie i podczas wizyt klient dostaje określony jadłospis i wskazówki, mówiące mu, co może jeść a czego nie powinien, w jakich ilościach i o jakich porach. Klient w swojej postawie oczekuje od dietetyka tych porad. Jednak czy tak naprawdę lubimy słuchać rad, gdy ktoś nam mówi co mamy robić? Motywacją klienta jest dietetyk, jako autorytet w dziedzinie odżywiania. Tak więc, jego wiara w zrealizowanie celu skierowana jest na zewnątrz – „dietetyk sprawi, że schudnę”. Jak myślisz, czy motywacja zewnętrza jest dobrą podstawą do trwałej zmiany nawyków żywieniowych?

W diet coachingu założeniem jest, że to klient ma najlepszą wiedzę o sobie. Czasem po prostu ta wiedza jest nieuświadomiona, ukryta, przysłoniona natłokiem myśli. Coach wspiera klienta w odkrywaniu jej na nowo. Dzięki temu, że diet coach nie ustanawia się w roli eksperta – klient szuka własnej motywacji wewnętrznej, swoich powodów, przez które chce podjąć działanie oraz szuka swoich potrzeb, które chce zrealizować poprzez osiągnięcie celu. Jest to jego energia, która napędza klienta do stawiania kolejnych kroków. Jest to fundament skutecznego procesu coachingowego.

Usługa dietetyczna polega na radykalnej zmianie sposobu żywienia i kosztuje dużo wysiłku. Klient realizuje swój cel, gdy radzi sobie z jadłospisem, przygotowywaniem posiłków, organizacją czasu na aktywność fizyczną, planowaniem zakupów. Jak widzicie, trochę dużo do ogarnięcia. Zastanawiałeś się jakie koszty ponosisz w innych sferach, gdy chcesz schudnąć?

Podczas procesu diet coachingowego zmiany odbywają się małymi krokami, stopniowo i są dopasowane do potrzeb klienta i jego stylu życia. Jest to bardzo indywidualne podejście, bo każdy człowiek jest inny i każdy organizm jest inny. Nie zawsze dla jednej osoby, będzie odpowiednie co dla 5 innych. Nie ustanawia się jadłospisu, choć rozmawia się o podstawowych zasadach żywienia w oparciu o nowoczesne badania naukowe. Klient wybiera z tej puli wiedzy, to co uważa za ważne i wyraża gotowość by sprawdzić to na sobie. Takie działanie wzmacnia jego poczucie sprawczości, buduje jego wiarę w siebie i jeszcze bardziej motywuje do zmian.

W diet coachingu mówimy językiem korzyści, bowiem nie od dziś wiadomo, że dostajemy to o czy myślimy, tak więc myślimy pozytywnie, z wiarą spoglądamy w przyszłość, gdy cel zostanie zrealizowany. Klient ma w sobie energię, chęci do pracy nad własnym rozwojem. Ale też spoglądamy w stronę przeszkód, trudności, które są naturalne, że się pojawiają. Bo tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi. Klient zastanawia się, jak może poradzić sobie następnym razem, co może zmienić. Podczas procesu coachingowego nie działamy z pozycji siły, nie walczymy ze sobą, bo niestety, jest duża szansa, że przegramy ze starymi nawykami. Zmiana wy maga czasu i nic nie zdarzy się na już.

Są osoby, dla których wizyta u dietetyka będzie dobrym i wystarczającym rozwiązaniem. Jestem daleka od wydawania ostatecznych osądów. Jeśli klient daje sobie radę u dietetyka i zmiana jest skuteczna – długotrwała to serdecznie mu pogratuluję. Najlepiej jednakm żeby każdy wybrał, co dla niego najlepsze. Ja wierzę w metodę coachingową jako skuteczne narzędzie wspierające zmianę nawyków żywieniowych i rozwój świadomego odżywiania się.

Zmiana nawyków żywieniowych polega na zmianie sposobu myślenia o sobie, świecie, jedzeniu, odżywianiu się. Nawyki to coś więcej niż zachowanie, nabyta umiejętność. Nawyk idzie z ciała i z serca. To tam musi zagrać taka melodia, która poprowadzi nasz umysł i ciało w kierunku zdrowego stylu życia.

Katarzyna Misztela

 

Dodaj komentarz