Komunikacja to nie tylko słowa

Komunikacja to nie tylko słowa, mowa ciała, treść, ale to również głos, jego ton i barwa.  Prawdopodobnie 80 % społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, jak wielką moc ma w sobie głos każdego z nas. Dlatego warto poznać techniki dzięki którym będziemy mogli w pełni wykorzystać ten dar.   Osoby które pracują głosem w warunkach stresogennych, wiedzą, że dzięki dobrej emisji, można mówić dłużej i bez dodatkowych spięć w krtani.

Dla osób pracujących zarówno głosem jak i pracujących w stresowych warunkach, bardzo ważny jest oddech. Oddech jest niezwykłym darmowym narzędziem, dzięki któremu możemy opanować stres, rozluźnić ciało a także przywrócić racjonalne myślenie.

Kompetencje te, mogą zaważyć na wydajności pracy, na utrzymaniu lub zdobyciu klienta,  a co najważniejsze, na zdrowiu osoby prawidłowo używającej głos i oddech.

Dlatego warto poznać tajniki sztuki  komunikacji werbalnej , poznać i wprowadzić je w życie.

O głos warto zadbać pod względem dobrej dykcji i wymowy, ponieważ podświadomie wierzymy bardziej osobom które mówią wyraźnie,  a już na pewno nie mają wad wymowy. Wyjątkiem może być  czasem spotykane u osób pracujących w radio , lub telewizji  – problem z głoską ‘r’.

Inne odstępstwa od poprawności głosek, nie są dobrze widziane. Zwłaszcza  u  osób które  występują  publicznie, prowadzą szkolenia, nawiązują kontakt telefoniczny,  sprzedają, prowadzą video blogi. Ect.

Marta Kuszakiewicz

 

Dodaj komentarz