Świętość jedzenia

Świętość jedzenia – dlaczego, jest dla nas takie ważne?

Jedzenie, jako jedna z nie wielu potrzeb fizjologicznych, jest chyba najczęściej podejmowanym wątkiem. Toczą się na temat jedzenia debaty w sieci a mnogość artykułów, przepisów, blogów kulinarnych oraz programów kulinarnych jest wielka. Prowadzone są badania na temat odżywiania, sposobu, w jaki należy to robić najbardziej prawidłowo. Temat jedzenia jest również podejmowany w każdej rodzinie przy okazji uroczystości, świąt a także rozmyślań dnia codziennego – co zjeść na obiad.

Jedzenie odgrywa ważną rolę w życiu człowieka.

Po pierwsze jest podstawową potrzebą fizjologiczną każdego żywego organizmu. Choć to bez wody człowiek jest zdolny przeżyć ok. 3-4 dni, a bez pożywienia ok. 1 miesiąca. Co zatem jest w nim takiego w pożywieniu, że stanowi tak ważny ośrodek naszej uwagi?

Po drugie, jedzenie, jako posiłki stanowi integralną część naszego życia w społecznościach, jakimi są rodzina, przyjaciele, szkoła, kościół. Od dziecka uczestniczymy we wszelkiego rodzaju zgromadzeniach ludzi, w których spotykają się głównie przy posiłkach. Czy to uroczystość rodzinna, święta, urodziny, spotkania towarzyskie, wesele czy stypa – wszystkie odbywają się przy stole i obfitują w jedzenie. To jest tradycja. Nauka bycia ze sobą, obcowania z innymi ludźmi. W tym momencie integrują się dwa aspekty – emocjonalny – bliskość, akceptacja, przyjemność z zaspakajaniem potrzeby fizjologicznej naszego ciała – jedzenia. Ta relacja sprawia, że myśląc o jedzeniu, myślimy o przyjemności. Oczywiście, jest to jak najbardziej ok. Uczucie miłości i akceptacji wśród członków danej społeczności (rodziny, przyjaciół) jest niesamowitym doświadczeniem, budującym nasze człowieczeństwo przez setki tysięcy lat. 

Jednak czasem relacja przyjemność-jedzenie, tworzy sobie drogę na skróty. Gdy odczuwamy smutek, tęsknotę, brak bliskości, czułości, brak akceptacji – sięgamy po jedzenie – by poprawić sobie humor. Sięgamy wówczas po słodkości lub przetworzone, niezdrowe potrawy, gdyż one, najszybciej oddziałują na nasz ośrodek przyjemności – wysokie stężenie cukrów szybko dostaje się do organizmu, dając odczucie przyjemności, błogości. Powiedzmy, że jesteśmy odurzeni cukrem.

Z tym smakiem słodkim też nie mamy łatwo. Już mleko matki ma taki smak, jest on, więc w nas bardzo mocno zakodowany, jako wyzwalacz poczucia bezpieczeństwa, spokoju, przyjemności, odprężenia. Dodatkowo, przeżycia te wzmacniane są przez nasze ciało, które uzależnia się od wysokich stężeń cukru. Nakręca się błędne koło spadków naszej energii i potrzeby pobudzania się coraz wyższymi stężeniami, wówczas trudniej jest nam zrezygnować.

Wspólne posiłki, dodatkowo, odgrywają niezmiernie ważną rolę dla dzieci. Badania przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że dzieci jedzące regularnie posiłki w gronie rodzinnym mają szansę lepiej się uczyć, jeść zdrowo i cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym. Jedno z badań na Harvardzie udowadnia, że wspólne jedzenie posiłków bardziej wzbogaca słownictwo niż czytanie dzieciom (oczywiście chodzi o posiłki, podczas których rodzice i dzieci rozmawiają, zadają sobie pytania, opowiadają kawały, itd). Posiłek spożyty przy stole, w oddaleniu od komputera, telefonu czy telewizji sprawia, że możemy się na chwilę zatrzymać, złapać oddech, uspokoić i dać uwagę bliskim, ale głównie sobie, o czym tak często zapominamy w pośpiechu dnia codziennego.

Kasia Misztela

Dodaj komentarz