5 rzeczy ktore chcesz wiedzieć o poczuciu własnej wartości

5 rzeczy, które chcesz wiedzieć o poczuciu własnej wartości

 

  • Poczucie własnej wartości to nie to samo co samoocena. Jaka jest różnica? Poczuciem własnej wartości to głębokie przekonania jakie posiadamy na swój własny temat. To myślenie o tym, jacy jesteśmy, na co zasługujemy. Wiąże się ono z akceptacją siebie, takim jakim jestem – ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami i wiarą w bycie istotnym elementem świata. Jest to myślenie o sobie jako pełnoprawnej osobie, niepowtarzalnej w wielkiej różnorodności ludzkich istnień, wartej wysłuchania, uprawnionej do przeżywania różnorakich emocji i wyrażania swoich potrzeb.

 

  • Poczucie własnej wartości kształtujemy na podstawie własnych doświadczeń, już od najmłodszych lat. Często wiadomości jakie docierają do nas od bliskich osób są dla nas tak ważne, że wielokrotnie powtarzane stają się naszym wewnętrznym głosem. Jeśli jako dziecko nie otrzymałeś dostatecznej dawki akceptacji, troski, zrozumienia, zainteresowania, prawa do wyrażania własnych potrzeb i emocji oraz docenienia, to naturalne, że uwierzyłeś, że na to nie zasługujesz, że nie jesteś tego wart. Co więcej, jako dorośli nadal w swoich głowach powtarzamy zasłyszane komentarze, nie dajemy sami sobie tych podstawowych praw i przyzwolenia na posiadanie jakichkolwiek potrzeb, co w rezultacie oznacza, że sami jesteśmy dla siebie największymi „podcinaczami skrzydeł”.

 

  • Samoocena zawiera informacje o nas samych, na poziomie mniej fundamentalnym i bardziej zmienne, niż te istotne dla poczucia własnej wartości. Samoocena to opinia o sobie samym w różnych obszarach. Opiera się ona na obserwacji naszych własnych sukcesów i porażek, a także porównań do osiągnięć innych w danym obszarze kompetencji. Możemy wierzyć we własne kompetencje zawodowe, w swoją skuteczność oraz spryt, umiejętność planowania i realizacji celów, a jednocześnie zauważać swoje braki w zakresie nawiązywania relacji społecznych –zdobywania nowych znajomych, dawania i otrzymywania wsparcia od przyjaciół czy budowania trwałych związków lub odwrotnie. Dla naszej samooceny może mieć znaczenie także to co myślimy o własnym wyglądzie, umiejętnościach językowych, sportowych, artystycznych itd. Różne kombinacje, tych aspektów tworzą naszą własną wizję siebie samego. W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy, nasze zadanie na temat posiadanych cech, które są w niej istotne, sprawia że będziemy czuć się pewnie i chętnie podejmować związane z tym wyzwania i doświadczenia lub jak najszybciej będziemy chcieli uciec od pojawiających się na naszej drodze wyzwań.

 

  • Narcyz to osoba, która ma wysoką samoocenę, ale bardzo niskie poczucie wartości. Poprzez wywyższanie się, pokazywanie sobie i innym swoich zalet, nienaturalne powiększanie ich, wynoszenie na piedestał każdych nawet najmniejszych sukcesów, często nie podejmowanie zadań, które wiążą się z ryzykiem porażki, by absolutnie nie być narażonym na przyznanie się do słabości budują swoją samoocenę jednocześnie próbując zamaskować i całkowicie odciąć siebie i innych od spojrzenia w głąb siebie i zobaczenia bardzo niskiego poczucia wartości i trudnych związanych z nim emocji. Z tego względu relacje z Narcyzem są pełne dystansu i mogą wydawać się płytkie. Jesteśmy skazani na poczucie bycia gorszym przy osobie, która kreuje siebie jako eksperta od wszystkiego, która „nie ma wad”. Taka postawa sprawia, że dystansujemy się, by nie być zranionym. W całym układzie cierpią obie strony. Narcyz, który jak każdy człowiek, pragnie ciepła, wsparcia, akceptacji i usilnie próbuje ją zdobyć, wyżej wymienionymi, niekonstruktywnymi sposobami i druga osoba w relacji, która czuje się mniej ważna i gorsza.

 

  • Zarówno nad poczuciem własnej wartości jak i samooceną można pracować. Samoocenę można wzmocnić planując i realizując małymi krokami stawiane sobie cele. Pamiętaj by nie wymagać od siebie za dużo. Stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko podnosi ryzyko porażki, która może podciąć Ci skrzydła. Nie bój się marzyć. To co najważniejsze to, to by doceniać każdy, choćby najmniejszy sukces. Nie od razu Rzym zbudowano. Małe sukcesy zwiększą Twoją motywację do dalszej pracy i wiarę w siebie. Poczucie własnej wartości często jest obniżone przez wiele błędów jakie wkrada się do naszego myślenia o samym sobie. Nad poczuciem własnej wartości warto pracować w terapii, by zbudować je gruntownie od podstaw. Powrót do doświadczeń, jakie wpłynęły na negatywne postrzeganie siebie oraz ich przepracowanie w terapii pozwala na polepszenie relacji z samym sobą. Takie solidne podstawy są nie do ruszenia, nawet przy napotykaniu się na trudności, które przecież spotykają każdego, ale nie za każdym razem muszą dawać nam w kość aż tak bardzo. Dzięki temu możemy sobie zacząć z nimi lepiej radzić.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Autor: Jagoda Zajączkowska psycholog – psychoterapeuta – coach

Dodaj komentarz