Jak wypoczywać, żeby wypocząć?

Znasz to uczucie, kiedy przez długie miesiące czekasz na urlop i fantazjujesz o tym, jak wspaniały on będzie, ale… nie jesteś w stanie odpocząć podczas wakacji? Ten problem dotyka coraz większej ilości Polaków. Zobacz, co możesz zrobić, aby odpocząć naprawdę!

Ogranicz selfie

Konieczność nieustannego pozowania do zdjęć oraz przymus rejestrowania wszystkich ciekawych momentów na “kliszy” smartfona powoduje zwykle napięcie, które sprawia, że naprawdę trudno jest się w pełni zrelaksować. Nie musisz rezygnować z robienia zdjęć całkowicie – zachowaj jednak zdrowy rozsądek! Większość zdjęć i tak nie jest przez nas ani wywoływana, ani też zbyt często do nich nie wracamy…

Odetnij się od pracy

Jeśli tylko jest to możliwe (a przeważnie tak), podczas urlopu wyłącz służbowy telefon. Nie wchodź też na maila, a przed wyjazdem uprzedź współpracowników i szefa, że na jakiś czas “znikniesz z ich radarów”. Jeśli podczas urlopu będziesz skupiał swoją uwagę na obowiązkach zawodowych, raczej nie uda Ci się naprawdę wypocząć!

Nie wyznaczaj sobie zbyt wielu celów

“Muszę spróbować wszystkich lokalnych dań”, “odwiedzę wszystkie stare kościoły”, “przejdę wszystkie szlaki turystyczne”? Daj spokój! Urlop to nie lista zadań do odhaczenia – a przynajmniej nie powinien się w nią zamieniać. Z natłokiem obowiązków musisz radzić sobie, kiedy jesteś w pracy – wakacje mają pomóc Ci złapać wewnętrzną równowagę.

Podróżuj z osobami, które mają na Ciebie kojący wpływ

Autokarowa wycieczka po Europie w towarzystwie rozkrzyczanych studentów brzmi całkiem nieźle, ale… czy podczas takiego wyjazdu na pewno wypoczniesz? Jeśli tak naprawdę wolałbyś spędzić wolny czas z partnerem lub w gronie kilku najbliższych przyjaciół, wybierz właśnie tę opcję.

Nie bój się nudy

Czy wiesz, że nuda (oczywiście w rozsądnych dawkach) sprzyja odpoczynkowi? Jeśli zatem przestaniesz za wszelką cenę wypełniać sobie czas różnymi zajęciami, poczujesz się o wiele lepiej, a Twój organizm będzie miał szansę się zregenerować. Nie ma zatem niczego złego w spędzeniu jednego dnia przy hotelowym basenie – nie każdy dzień musi być pełen atrakcji!

Angelika Szelągowska-Mironiuk

psycholog, psychoterapeuta, trener

Dodaj komentarz