Skąd się biorą uzależnienia?

Na temat uzależnień napisano mnóstwo książek oraz tyleż opracowań i artykułów. Dla mnie najbliższa jest definicja dr Gabora Mate, kanadyjskiego lekarza i psychoterapeuty, który mówi o uzależnieniu jako o tymczasowym znajdowaniu przyjemności lub ulgi od bólu w zachowaniach, bądź zażywaniu substancji i niemożności przestania, pomimo występowania negatywnych następstw. Według jego teorii uzależnienia biorą się z traum najczęściej z dzieciństwa, gdzie nie każda osoba straumatyzowana będzie uzależniona, ale każda osoba uzależniona jest straumatyzowana.

W wielu sytuacjach coś, co może być traumą dla danej jednostki, dla drugiej będzie sytuacją błahą. Wszystko zależy od wrażliwości i podatności jednostki na czynniki zewnętrzne. Uzależnienie to swego rodzaju próba “samoleczenia”, kompensacja braku czegoś. Niestety często wpadamy w pułapkę, gdyż “środki”, które stosujemy niestety uzależniają i zamiast pomagać szkodzą nam. W dzisiejszych czasach uzależnić możemy się od naprawdę wielu rzeczy: alkohol, narkotyki, seks, internet, gry wideo czy hazard. Wszystko, co może dać nam chwilowe oderwanie się od rzeczywistości, może w dłuższej perspektywie uzależniać. Im bardziej mamy wgląd w siebie i obserwujemy swoje zachowania, tym łatwiej jest nam wychwycić zmiany, które mogą sugerować uzależnienie.

„Uzależnienie staje się dla nas zastępczą tożsamością, która uwalnia nas od konieczności poszukiwania naszej tożsamości prawdziwej.”

Wojciech Eichelberger – Krótko mówiąc

 

Jak rozpoznawać pierwsze symptomy, jak bronić się przed uzależnieniami ? Każdy znajdzie najodpowiedniejsze techniki dla siebie, natomiast warto uważnie śledzić czy dane zachowanie lub używanie substancji nie prowadzi do: zmniejszenia zainteresowania innymi sprawami (np. hobby, czas ze znajomymi/rodziną), zwiększenia ilości czasu spędzanej na danej czynności/zwiększona ilość przyjmowanej substancji, większe pochłonięcie myśli w kierunku wyżej wymienionych zachowań, kontynuacja danych zachowań pomimo zauważalnych negatywnych skutków czy też występowanie objawów odstawieńczych (np rozdrażnienie, trzęsienie się rąk) wobec braku danych zachowań. Jeżeli znajdziemy u siebie chociaż dwa z wyżej wymienionych, możemy przypuszczać, że proces uzależnienia postępuje i warto zasięgnąć rady specjalisty jak z tym walczyć.

 

Dodaj komentarz