Role w Grupie, Kim jesteś?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w każdej grupie musi być jedna osoba, która lubi dominować? A może interesowało Cię to, jak to się działo, że w każdej grupie, w jakiej się znajdowałeś, trzymałeś się raczej na uboczu?

Odpowiedź jest całkiem prosta: dzieje się tak, ponieważ każda grupa posiada swoją strukturę, a jej członkowie pełnią określone role. Dzieje się tak dlatego, że stałość ról umożliwia utrzymanie stałości grupy, zapobiega brutalnym walkom o władzę, a także pozwala radzić sobie z napięciem, które pojawia się w niektórych momentach życia grupy. Najbardziej znane role w grupie to:

 

 

Lider – tak, to właśnie osoba, która podejmuje decyzję i niesie dużą odpowiedzialność na swoich barkach. Może to być zarówno lider formalny (na przykład przewodniczący samorządu szkolnego), jak i nieformalny – czyli taka osoba, która „samozwańczo” sięga po władzę, a grupa to akceptuje.

Buntownik – często jest na „nie”, kontestuje polecenia przełożonych i krytykuje rzeczywistość. Zwykle buntuje się przeciwko liderowi lub niektórym jego pomysłom – może pełnić rolę „izby kontroli” w grupie.

Błazen – łatwo go rozpoznać. W trudnych sytuacjach żartuje, wygłupia się albo na przykład przewraca się. Może być osobą bardzo towarzyską i lubianą – ale może też wewnętrznie cierpieć i poprzez śmiech maskować swoje problemy.

Mędrzec – osoba ta jest mądra i wyważona, często bardziej dojrzała od rówieśników. Zdarza się, że trzyma pozostałych członków grupy „na dystans”, ale jej wiedza bywa bardzo użyteczna dla członków grupy.

 

Outsider – on albo fizycznie opuszcza grupę, na przykład często wychodząc z zebrań, albo żyje w swoim świecie – może na przykład bardziej interesować się tym, co dzieje się w internecie, niż życiem grupy. Często czuje się samotnie, ale nie umie zbliżać się do grupy.

Kozioł ofiarny – spada na niego gniew zespołu, gdy coś pójdzie nie tak. Jest często nieśmiały i niepewny siebie, co „zachęca” resztę grupy do ataków na niego.

 

Jeśli masz wrażenie, że często zajmujesz w grupie nie taką pozycję, jak byś chciał – możesz poszukać przyczyn tego stanu rzeczy podczas psychoterapii. Życie w grupach jest ważnym elementem życia społecznego – dobrze jest zatem czerpać z niego satysfakcję.

 

Dodaj komentarz